RETIA

Armáda Spojených států amerických koupila prostřednictvím CSG USA radary ReTwis 5

Armáda Spojených států amerických koupila prostřednictvím CSG USA radary ReTwis 5

Unikátní produkt pardubické společnosti Retia se úspěšně uplatnil v ozbrojených a bezpečnostních složkách Spojených států amerických. Radar ReTwis, který umožňuje identifikovat polohu živých organismů za pevnou přepážkou, je ve Spojených státech nabízen společností CSG USA pod názvem POLR-1. Mezi jeho uživatele se zařadila i Armáda USA, která ho pořídila pro své speciální jednotky. Další trhy s významným potenciálem pro tento malý přenosný radar představují Vietnam a další země z Asie, Blízkého východu a Evropy.

Radarový systém ReTwis 5 od pardubické firmy Retia, který v roce 2020 úspěšně prošel certifikací u Federální komise pro komunikaci (Federal Communications Comission – FCC), si své první zákazníky v USA našel velmi rychle. V létě loňského roku dodala společnost CSG USA, místní pobočka české průmyslově-technologické skupiny Czechoslovak Group, policejním jednotkám ve městech Phoenix a San Antonio několik kusů radarů ReTwis 5, v Americe nabízených pod názvem POLR-1. V obou městech už byly radary nasazeny v ostrých akcích, kdy místní policii pomohly odhalit a zneškodnit nebezpečné pachatele. 

V návaznosti na úspěch u policejních složek se pro radary od pardubického výrobce rozhodly i federální ozbrojené složky a některé federální státy. Celkově dosavadní kontrakty pro americký trh zahrnují dodávku několika desítek kusů. Cena jedné soupravy nejnovější generace ReTwis odpovídá ceně vozu střední třídy.

O radary ReTwis 5, neboli POLR-1, je zájem nejenom v USA, ale i v dalších částech světa. Malý přenosný radarový systém od společnosti Retia zaujal i ozbrojené a bezpečnostní sbory Vietnamu a několika zemí z Asie, Blízkého východu a Evropy. Kromě obchodních úspěchu si ReTwis vysloužil i ocenění odborné veřejnosti. Nedávno uspěl v soutěži moderních technologií MoSAIC Challenge 2022 konané v Izraeli, kdy se v kategorii Human Detection Presence (detekce lidské přítomnosti) umístil na prvním místě.

Společnost Retia pokračuje ve vývoji této slibné technologie. ReTwis by měl získat schopnost přesnější identifikace polohy objektu, a to nejen přes kolmou přepážku, ale i přes strop či podlahu, což rozšíří možnosti jeho taktického využití.

O radaru ReTwis

Systém ReTwis 5 (Retia Through-Wall Imaging System) je unikátní malý přenosný radar, který je schopen detekovat a sledovat osoby a živé bytosti za nekovovými překážkami, a to jak v pohybu, tak v klidu. Radar ReTwis 5 využívá ultraširokopásmovou (UWB – UltraWideBand) radiolokační technologii, která je specifická vysokou rozlišovací schopností, obtížnou rušitelností a prakticky neovlivňuje ostatní rádiové systémy. Další výhodou radaru ReTwis 5 je jeho malá hmotnost, díky které je radar vysoce mobilní a do 20 sekund připraven k nasazení. Dosah radaru je 40 metrů a lze jej umístit až 20 m od překážky, za níž se nacházejí hledané osoby. Díky svým výkonným bateriím dokáže fungovat nepřetržitě až 5 hodin. Systém ReTwis 5 má mnohostranné využití a může se uplatnit u bezpečnostních a ozbrojených složek.

O skupině Czechoslovak Group

Czechoslovak Group (CSG) je skupina navazující na tradici československého průmyslu. Podporuje rozvoj tradičních českých a slovenských společností, jež se věnují obranné i civilní průmyslové výrobě a obchodu. V podnicích začleněných do skupiny CSG a propojených firmách pracuje více než 8100 zaměstnanců. V roce 2021 dosáhly konsolidované tržby skupiny hodnoty 14,4 mld korun. Hlavními obory CSG jsou strojírenství, automobilový, železniční, letecký průmysl a obranný průmysl. S produkty společností CSG se lze díky silné proexportní orientaci skupiny setkat na všech kontinentech a počet jeho zákazníků se